استخدام معرق کار چوب در سال ۱۴۰۳

استخدام معرق کار چوب استخدام رنگ کار چوب استخدام معرق و منبت کار چوب استخدام رنگ کار صنعتی کارگر ماهر رنگ کار چوب اگهی استخدام معرق کار چوب منبت‌کاری چوب در سال ۱۴۰۳

سامانه استخدام نیرو در نظر دارد جهت تکمیل کادر نیروی انسانی درخواستی کارفرمایان اقدام به جذب نیرو جهت فعالیت به عنوان معرق کار چوب نماید.

لذا متقاضیان به همکاری می توانند از طریق سامانه استخدام نیرو فرم درخواست همکاری خود را تکمیل و ارسال نمایند.

 


 

فهرست مطالب شغل معرق کار و منبت کار چوب

 

معرفی شغل معرق کار و منبت کار چوب

منبت کاری به هنر کنده کاری بر روی چوب و ایجاد طرح و نقش های گوناگون و زیبا گفته می شود. منبت کار ها با توجه به رنگ و جنس کاری که میخواهد بسازد، از میان چوب های گوناگون چوب مناسب را بر می گزیند. در این هنر برخی از چوب ها از بقیه کاربرد بیشتری دارند مانند چوب گردو، چوب گلابی، چوب چنارف نارون، چوب راش، چوب تبریزی و… .

هنر معرق کاری نیز از زیبا ترین نمونه های هنر های دستی ایرانیان می باشد که ریشه در فرهنگ و تاریخ ما درادو معرق به معنای تکه، رگه و وصله است و معرق کاری هنر خلق آثار دستی با تکه های چوب، کاشی، فلز و سنگ است.

شاید برایتان این سوال پیش آید که معرق و منبت چه تفاوتی با هم دارند؟

در واقع هر دو از هنر های اصیل ایرانیان هستند و هر دوی این هنر ها با استفاده از چوب انجام میشود. اما در منبت کاری روی سطح چوبی تراش ها و کنده کاری صورت میگیرد و در معرق کاری تکه های کوچک و ظریف چوب، سنگ و… در کنار یکدیگر قرار میگیرند تا طرح های بدیع و زیبایی را ایجاد کنند.

 

تحصیلات مورد نیاز شغل معرق کار و منبت کار چوب

علاقه مندان به هنر منبت و معرق میتوانند در هنرستان های کار و دانش وارد رشته منبت کاری شده و موفق به اخذ مدرک دیپلم در این رشته شوند. همچنین رشته صنایع دستی در گرایش های مختلف مانند گرایش چوب از طریق کنکور هنر دانشجو میپذیرد.اما لازم است بدانید که معرق کاری و منبت کاری نیازی به داشتن تحصیلات آکادمیک نداشته و هنرمندان این رشته با مهارت هایی که دارند سنجیده میشوند.

 

نحوه ورود به شغل معرق کار و منبت کار چوب

همه ی استادان حرفه ای منبت و معرق کاری روزی در مکتب استادی دیگر شاگردی کرده اند تا توانسته اند مهارت های مورد نیاز را کسب کنند. در قدیم هر کسی پدرش منبت کار بود مهارت های مورد نیاز را نزد پدرش فرا میگرفت و دکان منبت کاری و معرق کاری میزد و ازین هنر کسب درامد میکرد. اما امروزه دوره های آموزشی بسیاری به صورت حضوری و آنلاین مهارت های هنر معرق و منبت را به هنرجویان آموزش میدهد که برای ورود به بازار کار این حرفه بسیار مناسب می باشد. 

 


 

مهارت های مورد نیاز شغل معرق کار و منبت کار چوب

مهارت های سخت (منبت کاری)

 • آشنایی با انواع چوب ها و انتخاب بهترین نوع چوب برای طرح
 • آشنایی با ابزار کار و مهارت در کار کردن با آنها
 • مهارت در چسباندن طرح بر روی چوب و مشخص کردن خطوط
 • مهارت در کنده کاری بر روی چوب و صیقلی کردن آن
 • مهارت در سمباده کشی
 • مهارت در کشیدن طرح اولیه و انتقال بر روی چوب
 • سلامت جسمانی و توانایی انجام کار های فیزیکی

مهارت های سخت (معرق کاری)

 • مهارت در درز کردن چوب زمینه
 • مهارت در کار با انواع دریل
 • مهارت در معرق کاری زمینه چوب
 • مهارت در بکارگیری مصالح تزئینی در معرق
 • مهارت در ساخت انواع زیر کار
 • مهارت در برش کاری با استفاده از ماشین ها و ابزار های مختلف
 • توانایی رنده کردن سطوح چوبی با ماشین کف رند
 • مهارت در طراحی
 • توانایی پاشیدن انواع پلی استر
 • سلامت جسمانی و توانایی انجام کار های فیزیکی

مهارت های نرم

روانشناسی-دقت و ریز بینی-کارتیمی-مهارت در گوش دادن-خلاقیت و نوآوری-رهبری و مدیریت-برنامه ریزی-اعتماد به نفس-مسئولیت پذیری-مهارت های ارتباطی-مهارت فروش-زبان بدن-گزارش نویسی-تعامل و گفتگو-حل مسئله-حل تعارض-انتقاد پذیری-مدیریت زمان-وقت شناسی-خوش قولی-مدیریت بحران-ریسک پذیری

 

وظایف و مسئولیت های شغل معرق کار و منبت کار چوب

 • طراحی نقشه و انتخاب طرح اعم از طرح های گل دکوراتیو، طرح های اسلیمی، خطوط و…
 • انتخاب چوب مناسب برای انجام منبت کاری 
 • آماده سازی چوب
 • انتقال طرح بر روی چوب 
 • جدا سازی طرح از زمینه
 • پرداخت منبت یا سمباده کشی
 • رعایت نکات ایمنی و پیشگیری از وقوع حوادث

 


 

پیشرفت و ارتقا در شغل معرق کار و منبت کار چوب

علاقه مندان به هنر منبت و معرق کاری بهتر است چند سالی را شاگرد هنرمندان بزرگ باشند تا در کنار آنها بتوانند مهارت ها و ریزه کاری های این هنر را کسب کنند. در حضور آنها کار کنند و سوالات و ایرادات خود را از آنها بپرسند.

 

مطلوبیت و محدودیت های شغل معرق کار و منبت کار چوب

مطلوبیت

شغل منبت و معرق کاری نیز مانند بسیاری از مشاغل دیگر دارای مزایا و معایب خاص خود است. منبت و معرق هنر اصیل ایرانیان در قرن های گذشته است که سینه به سینه منتقل شده تا به ما رسیده است. هنرمندان با خلق آثار بدیع و زیبا حس خوبی دریافت نموده و میتوانند آثار هنری خود را برای فروش به نمایش بگذارند و رامد های مناسبی کسب کنند. بسیاری از آثار هنرمندان در موزه ها نگهداری میشود یا به کشور های دیگر صادر میشوند. این حرفه نیاز به سرمایه اولیه زیادی ندارد.

محدودیت

در سال های اخیر این هنر مورد کم لطفی و بی توجهی مسئولان و مردم قرار گرفته است. میزان صادرات آثار هنری نسبت به گذشته کاهش چشمگیری داشته و بسیاری از هنرمندان دیگر کار و فعالیت نمیکنند. منبت کاران ساعت ها تمرکز میکنند و با خلاقیتی که دارند طرح های زیبایی را بر روی چوب کنده کاری میکنند و به همین دلیل ممکن است دچار درد های گردن و کمر شده یا قوای بینایی آنها ضعیف شود و دیگر نتوانند ادامه دهند.

 

بازار کار و فضای شغل معرق کار و منبت کار چوب

منبت و معرق کار ها میتوانند دکان منبت کاری خود را به صورت مستقل راه اندازی کرده و ب فعالیت بپردازند. این حرفه هزینه راه اندازی نسبتا کمی دارد. بسیاری از منبت کاران اقدام به تاسیس کارگاه های بزرگ مبل سازی و منبت کاری میکنند و تعدادی منبت کار نیمه حرفه ای را نیز در کارگاه خود استخدام میکنند. در حال حاضر بازار کار این شغل مناسب می باشد و همواره درصدی از منبت ها و معرق های ساخته شده توسط هنرمندان ایرانی به سایر کشور ها صادر میگردد.

همچنین در صورتی که هنرمندان در این زمینه تحصیلات دانشگاهی نیز داشته باشند میتوانند در مراکز و سازمان های زیر استخدام شوند:

 • سازمان میراث فرهنگی
 • سازمان صنایع دستی ایران
 • اداره کل صنایع دستی در وزارت جهاد کشاورزی
 • سازمان ایرانگردی و جهانگردی
 • بنیاد مستضعفان و جانبازان
 • اداره کل موزه ها و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

 

تیپ شخصیت مناسب شغل معرق کار و منبت کار چوب

یکی از فاکتور های تعیین کننده موفقیت یا عدم موفقیت در یک شغل، تناسب روحیه و شخصیت افراد با آن شغل است لذا دانستن این مهم میتواند کمک بسیاری به موفقیت افراد در آینده شغلیشان داشته باشد. تیپ شخصیتی مناسب متقاضیان شغل معرق کار و منبت کار چوب بر اساس تیپ های شخصیتی MBTI عبارت است از:

 • ISFP

 


 

استخدام معرق کار چوب

 

شرکت ها و کارفرمایان همچنان در زمینه شغل مذکور خواهان استخدام نیروهایی با تخصص های زیر هستند :

استخدام MDF کار ام دی افاستخدام رنگ کار و کارگر ماهراستخدام مبل ساز و کارگر ماهراستخدام بتونه کار کارگر ماهر

 

مدرک تحصیلی مورد نیاز جهت استخدام به عنوان معرق کار چوب :

زیر دیپلم (سیکل)دیپلمکاردانی (فوق دیپلم)کارشناسی (لیسانس)کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)دکترا و بالاتر

 


 

کارفرمایان در استان های زیر به دنبال جذب نیروی معرق کار چوب هستند:

آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، اصفهان ، البرز ، ایلام ، بوشهر ، تهران ، چهارمحال بختیاری ، خراسان جنوبی ، خراسان رضوی ، خراسان شمالی ، خوزستان ، زنجان ، سمنان ، سیستان و بلوچستان ، فارس ، قزوین ، قم ، کردستان ، کرمان ، کرمانشاه ، کهکیلویه و بویر احمد ، گلستان ، گیلان ، لرستان ، مازندران ، مرکزی ، هرمزگان ، همدان ، یزد

 

استخدام معرق کار چوب استخدام رنگ کار چوب استخدام معرق و منبت کار چوب استخدام رنگ کار صنعتی کارگر ماهر رنگ کار چوب اگهی استخدام معرق کار چوب منبت‌کاری چوب

 

بخشی از خدمات سامانه استخدام نیروی انسانی :

در سامانه استخدام نیرو مشاغل بر اساس دسته بندی و نمایش ویژگیهای شغلی، بطور دقیق با تمام جزئیات درج می گردند. کارفرمایان با مراجعه به سایت و ایجاد آگهی استخدام، می توانند طبق فرمت از پیش تعیین شده اقدام به تکمیل فرمهای استخدام نمایند.

ارسال خودکار رزومه شما به تمامی شرکت هایی که به دنبال استخدام معرق کار چوب هستند

رزومه شما برای تمامی شرکت ها که نیاز به معرق کار چوب و به شخصی با تخصص های شما دارند ارسال خواهد شد و کارفرمایان پس از بررسی رزومه شما با شما تماس خواهند گرفت.

دریافت آگهی های استخدام مرتبط با رزومه

با ثبت رزومه میتوانید تمامی فرصت های شغلی منتشر شده در دسته ی معرق کار چوب را که مطابق رزومه شما هستند دریافت کنید.

ایجاد صفحه اختصاصی رزومه و انتشار در بانک رزومه

با ثبت نام و ایجاد رزومه در سامانه، رزومه شما در بانک رزومه منتشر شده و در دسترس تمامی کارفرمایانی که متقاضی نیرو با تخصص شما هستند قرار می گیرد.